E-pošta - zaposleni | | Zemljevid strani |  |  |  |  |  |

vabita

na literarno-filmski večer,
ki bo v sredo, 4. marca 2020, ob 17. uri
v predavalnici 0.2 na Filozofski fakulteti UM.

Dogodek se bo pričel s predavanjem literarne komparativistke in kritičarke
Jelke Kernev Štrajn
Knjižna ustvarjalnost Olge Tokarczuk v luči njene specifične subverzivnosti.

Sledil bo ogled filma Sledi (Pokot, 2017) poljske režiserke Agnieszke Holland,
ki je bil posnet po romanu Pelji svoj plug čez kosti mrtvih.

Prozo Olge Tokarczuk zaznamujejo številne prvine, ki jih lahko opredelimo kot subverzivne, predvsem v smislu posebnih razmerij, ki jih njeni prozni teksti vzpostavljajo med različnimi vrstami elementov, značilnih za različne literarnorecepcijske naravnanosti. V predavanju bodo izpostavljene divergentnost, palimpsestnost, nestabilnost, fragmentarnost, eksperimentalnost in posledično zahtevnost proze Olge Tokarczuk. Predavateljica se bo ukvarjala z vprašanjem, kako to, da so dela Olge Tokarczuk kljub številnim divergentnim momentom in skrajno kompleksni zgradbi tako zelo priljubljena tudi med najširšim občinstvom, ne le znotraj literarnokritiškega miljeja. Na to vprašanje bo skušala odgovoriti skozi evokacijo nekaterih pisateljskih prijemov in mest v pisateljičinem opusu ter skozi razmislek o posebni tematizaciji odnosa do iracionalnih prvin njene literature. Posebej se bo posvetila pisateljičinima najnovejšima tekstoma, zgodovinskemu romanu Jakobove bukve (2016) in »psihološkemu trilerju« Pelji svoj plug čez kosti mrtvih (2014).

Vabljene in vabljeni!

Izr. prof. dr. Natalija Ulčnik,
tajnica Slavističnega društva Maribor

Izr. prof. dr. Branislava Vičar,