E-pošta - zaposleni | | Zemljevid strani |  |  |  |  |  |

Predstavitev knjige muftija dr. Nedžada Grabusa

Kdaj? 21. 12. 2011 ob 18.00

Kje? Hotel Piramida, v Mariboru.

Center za medkulturno sodelovanje z državami Azije, Afrike in Latinske Amerike
Filozofske fakultete
Univerze v Mariboru

Vas vljudno vabi na predstavitev in pogovor o knjigi

»Sožitje je naša pot«

avtorja muftija dr. Nedžada Grabusa,

ki bo v hotelu Piramida v Mariboru,
v sredo,
21. decembra 2011 ob 18. uri
.

Vabljeni

_ _ _

Nedžad Grabus se je rodil leta 1968. Končal je Gazi Husrev-begovo medreso v Sarajevu in diplomiral na Fakulteti za islamske znanosti v Sarajevu. Na isti fakulteti je zaključil podiplomski in doktorski študij. Funkcijo muftija v Republiki Sloveniji opravlja od junija 2006.

Vprašanje, koliko slovenski prostor dejansko pozna islam, ostaja retorično, saj razpravljanje o islamu v slovenskem in širšem evropskem kontekstu še vedno kaže pomanjkanje vedenja o tej religiji in tradiciji. Projiciranje dvomov, stereotipov in splošnega »zahodnega« pogleda ter tovrstno posploševanje muslimanske problematike, ki iz tega sledi, je posledica premajhnega poznavanja islama na splošno: namesto na raznolikosti islamskih dežel je poudarek na antitezi vzhod-zahod, na prizadevanju po oblikovanju in zavarovanju t. i. evropske identitete.
doc. dr. Anja Zalta

Zagotovo vsi njegovi intervjuji in predvsem tisti, ki so bili dani slovenskim časopisom, vsebujejo širok, evropski zamah. Dr. Grabus obravnava procese znotraj različnih srečanj islama in sedanjo evropsko sceno. Njegov diskurz je znan po „prehodu meje", vendar ta prehod ni moteč, ne vznemirja ali na kakršen koli način destabilizira. Zelo so koristni njegovi komentarji o islamofobiji, muslimanski integraciji v evropske družbe, o muslimanskem tolmačenju Evrope, o evropskem tolmačenju muslimanov in islama itd.
prof. dr. Enes Karić

Zadnja sprememba: 20. 12. 2011